molinó

A molinó alkalmazási területei

A molinó – vagy ahogy még nevezni szokták, a reklám banner – egy flexibilis, hurkolt textil hordozón elhelyezett, szélein megfeszített reklám felület, mellyel kültéren és beltérben egyaránt alkalmazhatunk. A legtipikusabb kültéri felhasználási helyszínek: telephelyek kerítései és homlokzatai, de vidéken sokszor látjuk kifeszítve két oszlop közé a településre bevezető utak felett, így rendkívül sok embert meg tudunk szólítani a reklám üzenettel. Beltérben a bevásárlóközpontok nagy belmagasságú részein gyakran láthatjuk belógatva, mert így nem takar el semmit és mindkét oldalról reklámfelületet biztosít.

A molinó legújabb alkalmazása óriásplakát felületek befedése, mely többszöri felhasználhatóságot tesz lehetővé, ugyanis fel- illetve le lehet szerelni tetszőleges alkalommal, így amikor nincs beplakátolva az adott óriásplakát felület, akkor a molinón szereplő grafika látható.

A molinó konfekcionálása

A molinó alapanyag digitális nyomtatását követő konfekcionálás határozza meg első sorban a reklám molinó élettartamát. A konfekcionálás egy textil esetében a szélek visszahajtását, levarrását jelenti. PVC molinó esetében sincs sokkal másképp, azonban itt kétféle kivitelezés lehetséges: A széleket ez esetben is vissza kell hajtani 3-5 cm-t, majd ipari kétoldalas ragaszóval fixálni, illetve 20-50 cm-enként belesajtolni a fémgyűrűket, melyeken keresztül lehet kifeszíteni a molinót a kívánt felületre. Másik módja a molinó konfekcionálásának az ún. hegesztés, mely valójában a két egymást fedő réteg összeolvasztása. Ezt követően ugyanúgy gyűrűzhető, mint az előző esetben a végtermék azonban tartósabb lesz mint a ragasztásos módszer esetében. A szélek visszahajtása miatt a gyűrűk mindenütt legalább dupla vastag molinó alapanyagba kerülnek, így a molinó jobban ellenáll a kültéri időjárás viszontagságainak, a szél rángatását is jobban tűri hideg időben is különösen, ha kihelyezéskor fix hosszúságú kötél helyett rugalmasabb gumikötelet használunk.

A molinók színtartóssága

Oldószeres festékkel történő nyomtatáskor a molinó alapanyagra kerülő tinta némileg belemarja magát az alapanyagba ezzel biztosítva a festék rögzülését és a színek tartósságát a felületen. A régebben használt, nagyon erős, maró szagú tinták az úgynevezett „hard solvent” tinták, melyeket környezetvédelmi okokból és egészségügyi szempontok miatt egyre kevésbé alkalmazzák. Ma a legelterjedtebbek az ún. eco-solvent tinták, melyek környezetbarátok, egyáltalán nem szagosak, de kültéri felhasználásra alkalmasak. Megfelelő gyári tinták esetén biztosított a kellő „pigment tartalom”, mely a nap UV sugarai ellenére is biztosítják a molinó élénk színeit. A tinta „elfáradását” a színek eltűnése jelzi, mely 1-3 év után figyelhető meg, függően a napsütéses órák/napok számától és a molinó tájolásától. Az UV-festékkel nyomtatott molinók kevésbé, míg a vízbázisú tintákkal készültek jobban érzékenyek a Nap sugárzására.